Jak rozliczyć zwrot dokonany na rzecz studenta, który dokonuje zakupów w imieniu uczelni?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 14 stycznia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Uczelnia wyższa jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, a także płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. W ramach prowadzonej działalności, studenci ponoszą na rzecz uczelni wyższej wydatki w zakresie działalności społeczno-kulturalnej, która finansowana jest ze środków uczelni. Wydatki ponoszone są w pierwszej kolejności ze środków prywatnych studenta a następnie student przedkłada dokumenty w uczelni (faktury, rachunki, bilety itp.) które stanowią podstawę zwrotu poniesionych przez niego wydatków.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, aby można było uznać wydatki za koszty uzyskania przychodu uczelni, należy je odpowiednio udokumentować.

Czy zatem faktury rachunki opłacone ze środków prywatnych studenta a następnie zwróconych studentowi ze środków uczelni, powinny być wystawione na uczelnie czy studenta?

Czy uczelnia ma obowiązek w celu odpowiedniego udokumentowania poprosić od studenta o załączenie do rachunków potwierdzenia zapłaty przez niego tych rachunków, np. dołączenie potwierdzenia przelewu, dokonania płatności kartą kredytową czy płatniczą?

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od fizycznych, zwrot kosztów może być zwolniony z podatku dochodowego.

Czy zatem faktury rachunki opłacone ze środków prywatnych studenta, a następnie zwróconych studentowi ze środków uczelni, powinny być wystawione na uczelnie czy studenta?

Czy uczelnia ma obowiązek w celu odpowiedniego udokumentowania poprosić od studenta o załączenie do rachunków potwierdzenia zapłaty przez niego tych rachunków, np. dołączenie potwierdzenia przelewu, dokonania płatności kartą kredytową czy płatniczą, tak aby stwierdzić, że rzeczywiście zostały poniesione przez niego koszty?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX