Jak rozliczyć zakup samochodów osobowych z Niemiec, jeśli na fakturze uwzględniono marżę oraz w przypadku, gdy nie ma takiego zapisu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 8 kwietnia 2019 r.

PYTANIE

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Jest również zarejestrowany do VAT-UE. Planuje zakup samochodu osobowego (jako środka trwałego) z Niemiec. Rozważa kilka modeli samochodu, jedna z firm (niemiecki autokomis) oferuje samochód i wystawia rachunek/fakturę, na której widnieje kwota brutto i jest zapis: § 25a - Differenzbesteuerung - co jest polskim odpowiednikiem procedury VAT marży. Drugi samochód również od niemieckiego komisu może zostać sprzedany na rachunek/fakturę, również z kwotą brutto, ale nie ma zapisu o marży - nie ma też żadnej informacji, czy jest to wewnątrzwspólnotowa transakcja. Obie firmy niemieckie są aktywne w systemie VIES i posługują się niemieckimi aktywnymi numerami VAT-UE.

Czy w pierwszej sytuacji faktura z opisem § 25a- Differenzbesteuerung jest wystarczająca, aby w Polsce ten zakup potraktować jako zakup środka trwałego w procedurze VAT marża i nie wykazywać do ani w VAT-7 ani w VAT-UE?

Czy w drugim przypadku, jeśli nie ma żadnych informacji, należy uznać, że jest to WNT i wykazać w deklaracji VAT-UE, a w deklaracji VAT-7 móc odliczyć jedynie połowę VAT, ze względu na to, iż jest to samochód osobowy?

Czy w drugim przypadku należy złożyć deklarację VAT - 23 i zapłacić VAT od razu do urzędu skarbowego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX