Jak rozliczyć w czasie wydatki na rekultywację ponoszone przez okres 30 lat?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 21 grudnia 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorstwo zajmujące się m.in. zbieraniem odpadów korzystało ze składowiska i pobierało opłaty za wywóz nieczystości. Po zamknięciu tego składowiska ma obowiązek rekultywacji i monitorowania składowiska. Przedsiębiorstwo wykona prace rekultywacyjne w wysokości ok. 1.500.000 zł (na wartość ok. 500.000 zł otrzyma dotację). Składowisko jest już nieczynne i po wykonaniu rekultywacji nie będzie przynosiło przychodów (być może niewielkie przychody uda się uzyskać ze sprzedaży energii elektrycznej z instalacji odgazowującej składowisko). Okres monitorowania składowiska po jego zamknięciu wymagany przez przepisy to 30 lat. W okresie monitorowania ponoszone będą również nieznaczne koszty bieżące na monitorowania.

Czy koszty w kwocie niepokrytej dofinansowaniem są kosztami podatkowymi w momencie ich poniesienia czy należy je rozliczać w czasie 30 lat?

Czy wybór należy do podatnika i powinien takie rozwiązanie uwzględnić w swojej polityce rachunkowości?

Czy może okres rozliczania kosztów będzie inny, jeśli podatnik uzasadni go merytorycznie?

Czy dokonana rekultywacja jest kosztem, czy środkiem trwałym (jakim)?

Czy w przypadku środka trwałego można dowolnie kształtować okres amortyzacji, o ile nie będzie ona szybsza niż wynikająca ze stawek amortyzacyjnych zapisanych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX