Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Kica Jolanta
Odpowiedzi udzielono: 10 grudnia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka jest zarejestrowana na potrzeby podatku VAT w Polsce i na Litwie. Na Litwie prowadzi magazyn towarów, co było powodem rejestracja dla celów podatku VAT w tym kraju. Spółka dokonała zakupu od polskiego podatnika VAT elementów linii produkcyjnej wraz z instalacją. Faktura zakupu zawierała 23 % VAT. Elementy linii zostały przewiezione do klienta Spółki na Litwie i tam zainstalowane (transport był częściowo wykonany przez Spółkę, częściowo przez polskiego dostawcę, również w instalacji brał udział polski dostawca Spółki i serwis Spółki). Instalacja nie stanowiła prostych czynności, zatem Spółka zakwalifikowała tę transakcję jako dostawę towarów instalowanych, która powinna być opodatkowana w miejscu instalacji.

Czy polski dostawca prawidłowo opodatkował transakcję w Polsce?

Czy Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktury zakupu?

Czy jeśli Spółka jest zarejestrowana na potrzeby podatku VAT na Litwie, to sama powinna opodatkować tę transakcję na Litwie?

3. Czy jeśli transakcja nie jest traktowana jako WDT, to Spółka powinna pominąć tzw. nietransakcyjne WDT, czyli przesunięcie towarów między Polską a Litwą?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?