Jak rozliczyć świadczenie usługi pomocniczej do transportu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 3 grudnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. zarejestrowana w Polsce, podatnik VAT, świadczy usługi jako agencja celna. Usługi polegają na wystawianiu dokumentów tranzytowych T1 dotyczących towarów przewożonych przy zastosowaniu Wspólnej Procedury Tranzytu.

Towar jest wysyłany:

1. z kraju trzeciego do kraju UE (Hiszpania).

Trasa częściowo przebiega przez terytorium Polski i na tą trasę musi być wystawiony dokument tranzytowy T1.

Faktura jest wystawiana na rzecz polskiego kontrahenta zarejestrowanego podatnika od towarów i usług,

2. z kraju trzeciego do innego kraju trzeciego. Trasa częściowo przebiega przez terytorium Polski i na tą trasę musi być wystawiony dokument tranzytowy T1. Faktura jest wystawiana na rzecz czeskiego kontrahenta, który w Polsce nie posiada siedziby, jest podatnikiem podatku od wartości dodanej w kraju UE (Czechy). Dokument tranzytowy T1 to dokument, na podstawie którego odbywa się przemieszczanie towarów w tranzycie w ramach obszaru celnego Wspólnoty. Spółka świadczy usługę polegającą na wystawieniu dokumentu tranzytowego, nie uczestniczy natomiast w organizacji transportu.

Czy prawidłowe będzie zastosowanie do wykonanych usług opisanych w punkcie 1, stawki 0% podatku od towarów i usług na podstawie art. 83 ust 3 pkt 3 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u.?

Czy wystarczającym dowodem świadczenia ww. usług będą dokumenty wymienione tylko w art. 83 ust 5 pkt 1 u.p.t.u.?

Spółka nie będzie posiadała dokumentów wymienionych w art. 83 ust 5 pkt 2 u.p.t.u.

Czy prawidłowe będzie zastosowanie do wykonywanych usług art. 28b u.p.t.u.?

Usługi pomocnicze do transportu świadczone na rzecz podatników (z obojętnie jakiego państwa) mają miejsce świadczenia w tym państwie, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej. Nie ma tu znaczenia (dla ustalenia miejsca świadczenia dla tych usług) miejsce wykonywania tych czynności. W związku z tym polska sp. z o.o. powinna wystawić na kontrahenta Czeskiego fakturę ze stawką NP i adnotacją odwrotne obciążenie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX