Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 22 stycznia 2013 r.

PYTANIE

Jak zakwalifikować w księgach spółki wykonanie instalacji gazów technicznych wykorzystywanych do przeprowadzania analiz w naszym laboratorium badawczym?

Spółka do pracy sprzętu w laboratorium potrzebuje gazów technicznych, które są kupowane w butlach i dotychczas były one ustawione w laboratorium i przewodami podłączone do sprzętu. Przepisy wymagają jednak, aby butle były odpowiednio zabezpieczone. W tym celu została zamówiona i nabyta odpowiednia instalacja do tych gazów. Na zewnątrz budynku zostały postawione odpowiednie szafy, a w nich ustawiono butle z gazami, założono reduktory ciśnienia i poprowadzono od nich sztywne rurki (przymocowane do budynku) doprowadzające gazy do budynku i rozprowadzające je do poszczególnych urządzeń. Instalacja kosztowała 64.000 zł netto.

Jak ująć powyższą instalację:

- jako oddzielny środek trwały (jak zakwalifikować i jaką stawką amortyzować),

- czy jako modernizacja budynku (zwiększenie jego wartości)?

Poprzednie rozwiązanie nie było oddzielnym środkiem trwałym. Było to podłączenie butli do urządzenia.

Do jakiej grupy środków trwałych zaliczyć i jaką stawkę amortyzacji należy przyjąć dla urządzenia do spalania gazu LPG i CNG (tzw. pochodnia nadmiarowa gazu), służąca do spalania nadmiaru gazu LPG i CNG, która usytuowana jest na dachu budynku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?