Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Styczyński Rafał
Odpowiedzi udzielono: 17 kwietnia 2018 r.

PYTANIE

Spółka cywilna, w której czterech wspólników posiada proporcjonalnie udziały w wysokości 25%. Wspólnicy spółki zajmują się pośrednictwem w obrocie nieruchomości. Każdy ze wspólników rozlicza podatek dochodowy indywidualnie od uzyskanego dochodu spółki proporcjonalnie od udziałów i opłaca zaliczki na podatek dochodowy. Zapis w umowie spółki mówi "wspólnicy uczestniczą w zyskach i stratach proporcjonalnie do wysokości udziałów. W przypadku generowania przychodów w sposób nieproporcjonalny wspólnicy będą uczestniczyć w zyskach i stratach zgodnie ze swoimi przychodami." Dotychczas wspólnicy rozliczali (opłacali) podatek dochodowy proporcjonalnie od udziałów. Dwóch ze wspólników zaczęło generować przychód większy od pozostałych.

Czy w związku z tym rozliczają dochód od wygenerowanego "swojego" przychodu i opłacają zaliczkę na podatek dochodowy w większym procencie rozliczając koszty proporcjonalnie od udziałów?

Czy prawidłowe jest, aby w roku podatkowym rozliczać dochód wspólników za każdy miesiąc od wygenerowanego indywidualnego przychodu każdego ze wspólników i opłacać zaliczki na podatek dochodowy od osiągniętego dochodu?

Czy przykładowo za miesiąc styczeń rozliczyć dochód proporcjonalnie od udziałów po 25%, a w następnym miesiącu gdy dwóch ze wspólników osiągnie przychód większy od pozostałych rozliczyć dochód i zapłacić zaliczkę w procentach 20%, 20% 30%, 30%?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?