Jak rozliczyć pod kątem amortyzacji wykonanie instalacji infuzji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 8 czerwca 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka dokonuje inwestycji w postaci budowy hal produkcyjnych. Podczas budowy dokonała stworzenia instalacji infuzji (instalacja próżniowa - do robienia próżni, podciśnienia). Instalacja ta biegnie w budynku (nie jest wmurowana w jego konstrukcję lecz rury są zamontowane na specjalnych zaczepach, które wystają ze ściany, dodatkowo- instalacja ta zrobiona jest pod indywidualne wymiary hali). Aby działała musi być podłączona pod odpowiednie pompy, filtry oraz niezbędny jest układ sterowania (pompa wyciąga powietrze z hali, które następnie przechodzi przez filtr w celu oczyszczenia, układ sterowania zarządza pracą pomp). Bez tych urządzeń instalacja nie będzie działać i nie spełni swojego zadania. Pompy, filtry i układ sterowania jednak mogą być od tej instalacji odłączone i przykładowo podłączone do innej instalacji bądź sprzedane.

Czy w takiej sytuacji pompy, filtry i układ sterowania powinny być osobnymi środkami trwałymi a instalacja zwiększy wartość początkową budynku?

Czy raczej urządzenia te powinny być przyjęte razem z instalacją jako środek trwały - instalacja infuzji?

Czy może instalacja powinna powiększać wartość początkową budynku a maszyny: pompy, filtry, urządzenia sterujące powinny stanowić jeden środek trwały instalację infuzji?

Jeśli maszyny te nie będą stanowić oddzielnych środków trwałych lecz będą elementem instalacji infuzji, to co stanie się z wartością początkową instalacji gdy pompa zepsuje się i trzeba będzie zastąpić ją nową?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX