Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 16 maja 2011 r.

PYTANIE

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji systemów oraz różnego typu wyrobów wykorzystywanych w trakcie budowy obiektów budowlanych różnego typu. Rozlicza się na podstawie ksiąg rachunkowych. Firma rozpisała konkurs dla swoich kontrahentów. Nagrodą był wyjazd do atrakcyjnego turystycznie hotelu na zorganizowany przez spółkę event. Na event złożyły się:

1)

konferencja na temat możliwych zastosowań wyrobów produkowanych przez naszą spółkę (organizatora eventu), której celem było poinformowanie o cechach, jakości, zastosowaniach naszych wyrobów, tak aby zachęcić i poinformować o zaletach naszych produktów uczestniczących przedstawicieli kontrahentów;

2)

część wieczorna o charakterze rozrywkowych, na której rozdawane były gadżety spółki.

Nagrody przyznawane były w postaci zaproszenia dla przedstawiciela danego kontrahenta wraz z osobą towarzyszącą na ten event. Podstawą otrzymania nagrody był poziom zakupów, tj. jeżeli zakupy danego kontrahenta przekroczyły zdefiniowany w regulaminie konkursu poziom, wówczas wyznaczony przez niego przedstawiciel wraz z osobą towarzyszącą zapraszany był na wyjazd. W związku z tym spółka poniosła szereg wydatków, jak wydatki na nocleg zaproszonych osób, konsumpcję podczas konferencji oraz gali wieczornej w postaci usługi gastronomicznej, wydatki na gadżety, wydruki materiałów informacyjnych z prezentacjami wyrobów spółki itd. Zdaniem Spółki wydatki te są celowe - konkurs ma za zadanie zwiększenie sprzedaży naszej spółki, a ponadto sama konferencja stanowiąca część wyjazdu miała za zadanie zachęcić do dodatkowych zakupów, w związku z czym wydatki te stanowią koszty podatkowe.

Czy spółka ma słuszność?

Czy ma znaczenie fakt, że zaproszenie dotyczyło również osoby towarzyszącej, która nie jest pracownikiem naszego kontrahenta?

Czy wydatki przypadające na tę osobę towarzyszącą też mogą być zaliczone do kosztów podatkowych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?