Jak rozliczyć nietransakcyjne WNT od importu samochodu z Kanady, odprawionego w Niemczech?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2020 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 23 czerwca 2020 r.

PYTANIE

Kiedy czynny podatnik VAT, zgłoszony do VAT-UE (os. fiz. prowadząca działalność gosp. na podstawie wpisu do CEIDG, ewidencja KPIR), powinien rozliczyć nietransakcyjne WNT, od importu samochodu z Kanady, odprawionego w Niemczech?

Stan faktyczny: podatnik VAT czynny zakupił samochód osobowy w Kanadzie (Pickup, ale dla celów podatkowych w Polsce, traktowany jako sam. os., ze względu na konstrukcję pojazdu: dwa rzędy siedzeń, bez zgłoszenia VAT-26). Faktura została wystawiona 20 lutego 2020 r. przez firmę kanadyjską na samochód + transport (18215 sam. + 1200 transp. $ CAD). Samochód został przetransportowany do Europy, a zgłoszenie celne zostało dokonane, przez przedstawiciela podatkowego niemieckiego w Niemczech, dnia 8 maja 2020 r. cło i VAT niemiecki został w Niemczech zapłacony. Samochód został wwieziony na teren Polski 6 czerwca 2020 r.

Czy polski podatnik VAT czynny, powinien rozpoznać WNT, a jeżeli tak, to w jakiej dacie i czy nietransakcyjne?

Co powinno być podstawą opodatkowania WNT?

Czy wszystkie opłaty poniesione w związku z przemieszczeniem do Polski (w tym koszy transportu z Niemiec do Polski), czy tylko kwota z faktury kanadyjskiej (sam.+ trasp) plus cło i VAT niemiecki?

Kogo powinien wskazać podatnik polski, w deklaracji podsumowującej jako dostawcę unijnego?

Czy w przypadku, gdyby przedstawiciel niemiecki nie był zarejestrowany jako podatnik od wartości dodanej, postępowanie byłoby takie samo?

Czy jeżeli obowiązek podatkowy od nietransakcyjnego przemieszczenia towaru, powstałby 15-go następnego miesiąca po przemieszczeniu, czyli 15 lipca, to w ewidencji środków trwałych, wartość początkową przyjętego w czerwcu samochodu, należy powiększyć o nieodliczony VAT naliczony od WNT z lipca?

Jakie kursy należy przyjąć do przeliczenia podstawy opodatkowania WNT, a jakie do wyliczenia wartości początkowej środka trwałego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX