Jak rozliczać w CIT koszty obsługi otwartego rachunku powierniczego w działalności deweloperskiej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Żak Piotr
Odpowiedzi udzielono: 19 listopada 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Deweloper w związku z przepisami ustawy o ochronie praw nabywcy w celu realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego podpisał umowę z bankiem na prowadzenie otwartego rachunku powierniczego (ORP) dotyczącego danego przedsięwzięcia deweloperskiego. Każde przedsięwzięcie będzie miało otwierany odrębny ORP. Warunkiem otwarcia ORP było również posiadanie w tym banku rachunku bieżącego. W celu ewidencji poszczególnych wpłat klientów bank otwiera dla każdego z nich indywidualne konto techniczne – na które klient wpłaca zaliczki. Po spełnieniu przez dewelopera określonego stopnia zaawansowania budowy pieniądze z rachunków technicznych są przelewane na ORP a stamtąd w tym samym dniu na rachunek bieżący dewelopera. Za czynności związane z otwarciem i prowadzeniem ORP bank pobiera jednorazową opłatę. Oprócz tego deweloper ponosi koszty związane z kontrolą realizacji danego przedsięwzięcia, której pozytywny efekt powoduje zwolnienie części wpłat z rachunków technicznych poprzez rachunek powierniczy na rachunek bieżący dewelopera. Wszystkie płatności za wyżej wymienione czynności potrącane są przez Bank z rachunku bieżącego firmy.

Kiedy należy zaliczyć do KUP koszty:

- jednorazowej opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku powierniczego prowadzonego dla danego przedsięwzięcia; - opłaty za dokonanie kontroli realizacji przedsięwzięcia;

- opłaty za prowadzenie rachunku bieżącego (jeśli jego otwarcie było konieczne do otwarcia ORP);

- prowizje za przelewy z rachunku bieżącego związane z zapłatą za kontrolę inwestycji deweloperskiej (czy powinny być kosztem pośrednim czy bezpośrednim skoro dotyczą faktur za kontrolę inwestycji – przy założeniu że kontrola inwestycji jest kosztem bezpośrednim?)?

Jeśli w budowanym budynku mieszkalnym znajdują się również garaże, to czy w przypadku zaliczenia kosztów np. utrzymania ORP do kosztów bezpośrednich, koszty te powinny odnosić się tylko do mieszkań, czy też powinny stanowić koszt wspólny budowy całego budynku? W jaki sposób należy je kalkulować?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX