Jak rozliczać usługi świadczenia usług transportu zwłok pomiędzy krajami UE i poza UE?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 3 grudnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gdzie następuje opodatkowanie podatkiem VAT w przypadku świadczenia usług transportu zwłok pomiędzy krajami UE i poza UE?

Czy opisane usługi należy wykazać w informacji podsumowującej VAT-UE, czy i w jakich przypadkach należy dokonać rejestracji firmy do celów VAT za granicą?

Czy na fakturze dotyczącej wykonanych usług należy wyszczególnić dane czynności, które w ramach kompleksowej usługi firma świadczy, jaką stawkę zastosować w przypadku poszczególnych usług?

Czy za poniesione opłaty w związku z kremacją zwłok firma może na fakturze ująć pozycję pod nazwą: refaktura za poniesiony koszt w związku z wykonaniem kremacji powołując się na nr faktury, którą wystawiło krematorium?

Polska firma (czynny VAT polski i VAT-UE) zajmuje się transportem osób zmarłych, sporządza dokumentację niezbędną do przewozu osób zmarłych z jednego państwa do drugiego, "wyrabia" dokumenty w odpowiednich urzędach na podstawie upoważnień udzielonych przez członka rodziny osoby zmarłej. Firma nie zajmuje się pochówkiem osób. Przewozi osobę w swojej trumnie bądź urnie, w przypadku zlecenia kremacji zawozi i odbiera osobę zmarłą do/z krematorium. W kodach PKD posiada numery: 49.39.Z, 47.99.Z, 96.03.Z.

Świadczy następujące usługi dla następujących kontrahentów:

1. przewozi osobę zmarłą na zlecenie polskiej bądź niemieckiej osoby fizycznej (członka rodziny zmarłego) na trasie Polska (odbiór) - Niemcy (dowiezienie) bądź Niemcy (odbiór) - Polska (dowiezienie);

2. świadczy usługi transportu osób zmarłych na rzecz niemieckiej firmy zarejestrowanej do VAT UE (np. na zlecenie firmy ubezpieczeniowej bądź niemieckiego zakładu pogrzebowego;

3. świadczy usługi transportu osób zmarłych na rzecz niemieckiej firmy niezarejestrowanej do VAT UE.

W związku z transportem firma dokonuje sprzedaży trumny, urny, ponosi opłaty związane z kremacją, opłaty za dokumenty (np. akt zgonu), przygotowanie do transportu - załadunek, przygotowanie formalności.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX