Jak rozliczać umowę o dzieło z przeniesieniem praw autorskich?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 27 listopada 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Działalność osoby fizycznej polegać będzie na tworzeniu wizualizacji architektonicznych oraz projektowaniu graficznym materiałów marketingowych (foldery, karty mieszkań) dla branży deweloperskiej oraz biur architektonicznych. Wizualizacje są to obrazy tworzone za pomocą oprogramowania komputerowego. Klientami będą: firmy deweloperskie, biura architektoniczne i projektanci wnętrz. W przypadku większych projektów istnieje możliwość potrzeby wykupienia kredytów umożliwiających render wizualizacji w chmurze (wizualizacja wykonywana jest przez serwery zewnętrzne za pomocą specjalnej platformy). Na wykonanie prac zawierane będą umowy o dzieło, które zawierały będą postanowienia, że wraz z zapłatą wynagrodzenia na nabywcę dzieła przechodziły będą prawa związane z nim majątkowe prawa autorskie.

Czy przychody uzyskiwane w ramach zawartych umów o dzieło na wyżej opisane zadania będą mogły korzystać z 50% kosztów uzyskania przychodów?

Czy konieczne jest dokonanie takiego podziału wynagrodzenia, gdzie dla części odpowiadającej gratyfikacji za przeniesienie praw autorskich zastosować będzie można koszty w wysokości 50%, a dla pozostałej części stanowiącej gratyfikację za wykonanie dzieła będzie można zastosować jedynie 20% koszty?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX