Jak rozliczać transakcje zawierane przy pomocy procedury VAT MOSS? - OpenLEX

Jak rozliczać transakcje zawierane przy pomocy procedury VAT MOSS?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 22 lipca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Mamy po raz pierwszy w obsłudze firmę która dla VAT korzysta z procedury MOSS. Problem jest w stosowaniu odpowiednich kursów do PIT.

Jaki powinien być zastosowany kurs do sprzedaży (usług elektronicznych) dla celów PIT jeżeli np. sprzedaż następuje dnia 17 czerwca 2016 r. w kwocie 49 dolarów (zapłacono dnia 17 czerwca 2016 r., płatność następuje w momencie zakupu za pośrednictwem PayPal), w tej kwocie zawarte jest 19% VAT niemieckiego - przeliczenie na euro (zapłata VAT zagranicznego musi być w euro) następuje dopiero po kursie z ostatniego dnia okresu rozliczeniowego MOS wg. kursu ECB, w tym przypadku jest to dzień 30 czerwca 2016 r. Żeby wyliczyć wartość netto muszę znać ten kurs.

Czy prawidłowym byłoby zaliczenie do przychodów 49 dolarów pomnożonych przez kurs NBP z dnia 16 czerwca 2016 r. (takich transakcji w czerwcu mam kilkaset) i wyksięgowanie kwoty zapłaconego VAT w euro pomnożonego przez kurs ECB z dnia 30 czerwca 2016 r. zbiorczo do wszystkich transakcji (transakcje są do wielu krajów UE dla konsumentów i nie ma wystawianych faktur)?

Jak rozliczyć różnice kursowe od wypłat z konta PayPal?

Wpłaty są w dolarach w innych dniach niż wypłata środków na konto firmy w złotówkach, wpłat może być kilkaset w kwotach od 2 do 200 dolarów.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX