Jak rozliczać stratę przy sprzedaży walut poza działalnością gospodarczą?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Liżewski Sławomir
Odpowiedzi udzielono: 5 marca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Małżonkowie chcą rozliczyć się wspólnie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2020 r. Oboje uzyskują jedynie dochody ze stosunku pracy i składaliby wspólny PIT-37. Z uwagi jednak na obecny brak oprocentowania lokat bankowych mąż nabył w 2020 r. w kantorze internetowym banku waluty obce (na swoim rachunku w kantorze, ale ze środków wpłaconych z rachunku wspólnego, stanowiących wspólność majątkową małżeńską), które sprzedał również w 2020 r., jednak transakcja spowodowała stratę. Według rzeczywistych kursów walut (sprzedaży przy zakupie i kupna przy sprzedaży) zastosowanych w kantorze banku strata wyniosła 1200 zł, natomiast stosując średnie kursy NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu lub uzyskania przychodu (art. 11a ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) strata jest jeszcze wyższa i wynosi ok. 1900 zł. Według interpretacji organów podatkowych dochody z wymiany walut przez osoby fizyczne podlegają opodatkowaniu. Jednak zgodnie z przepisami w zeznaniu rocznym wykazuje się również straty.

1. Czy małżonkowie powinni wykazać ww. stratę i mogą złożyć wspólny PIT, a jeżeli to jaki i w jakiej pozycji (źródle) należy wykazać stratę?

2. Czy strata powinna być rozliczona według średnich kursów NBP (art. 11a PIT, pomimo że jest wtedy wyższa), czy rzeczywistych kursów zastosowanych w kantorze banku?

3. Czy stratę powinien wykazać każdy z małżonków po połowie, jeżeli środki na zakup waluty stanowiły wspólność majątkową małżeńską, chociaż faktycznie transakcji walutowych dokonał mąż na jego indywidualnym rachunku w kantorze banku (w kantorze bank nie prowadzi rachunków wspólnych)?

4. Czy poniesiona strata podlega odliczeniu w ciągu 5 lat, jeżeli w następnych latach na transakcjach wymiany walut powstałyby dochody?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX