Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2017 r.
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 5 marca 2015 r.

PYTANIE

Osoba fizyczna zarejestrowała jednoosobową działalność gospodarczą PKD 66.19.Z "Pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalnych". W praktyce działalność ta będzie polegała w szczególności na pośrednictwie kredytowym, czyli klient zamiast szukać sam odpowiedniego dla siebie kredytu zgłasza się do takiego pośrednika i ten mając podpisane umowy z wieloma bankami dobiera mu kredyt zgodnie z potrzebami - pomaga również w złożeniu wniosku i wszystkich niezbędnych dokumentów. Za swoje usługi otrzymuje prowizję od banku, w którym doszło do podpisania umowy kredytowej.

Czy taka czynność powinna być opodatkowana VAT?

Jeśli tak, to z jaką stawką VAT?

Niezależnie od tego osoba ta może również pośredniczyć w uzyskaniu innego rodzaju finansowania, np. faktoring czy też leasing. Te produkty raz realizowane są bezpośrednio przez banki, a raz przez utworzone do tego celu spółki, które są spółkami prawa handlowego.

Czy dla świadczącego usługę pośrednictwa finansowego ma znaczenie to, z jakim podmiotem klient podpisze umowę na finansowanie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?