Jak rozliczać emeryturę z RPA uzyskiwaną bez pośrednictwa banku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 16 marca 2018 r.

PYTANIE

Podatniczka, w 2017 r. powróciła z emigracji na stałe do kraju.Otrzymuje emeryturę polską otrzymuje dodatkowo emeryturę z RPA państwową (odpowiednik naszego ZUS) i prywatną. Posiada dwa obywatelstwa: polskie i RPA. Emerytury z RPA przekazywane są jej na konto w RPA. Z uwagi na brak umowy między Polską i RPA o wzajemnym przekazywaniu emerytur do Polski środki na jej konto w banku przekazywane są przez jej syna zamieszkującego w RPA.W związku z tym bank nie będzie płatnikiem podatku i składki zdrowotnej od pobieranej emerytury. Z uwagi, że są to niewielkie kwoty, a koszty bankowe duże, syn będzie jej przekazywał obie emerytury co 2-3 miesiące.

W jakim terminie powinna wpłacać zaliczki na podatek dochodowy i składkę zdrowotną?

Czy składka zdrowotna, o ile zostanie wpłacana przez podatniczkę na konto ZUS od obu emerytur z RPA, będzie podlegała odliczeniu od podatku?

Jeśli tak, to w rozliczeniu za jaki miesiąc?

Czy podatek dochodowy od emerytury prywatnej i państwowej powinien być pobierany w tej samej stawce podatkowej wg skali, czy też emerytury prywatne są opodatkowane inaczej - podatkiem zryczałtowanym?

W jakim terminie należy przekazywać podatek do US?

Z jakiego dnia przyjąć kurs waluty do przeliczenia na złote?

Podatniczka przebywając w Polsce nie ma wiedzy kiedy emerytura i w jakiej kwocie wpłynęła jej na konto (osoba starsza, brak internetu).

Jak podatniczka powinna rozliczyć się za 2017r - tj rok w którym była rezydentem obu krajów?

Do Polski przyjechała 25.06.2017 r., a de facto jej ośrodek interesów życiowych zmienił się dopiero 21.08.2017?

Jak za ten rok wykazać dochody z RPA, których faktycznie po przybyciu do Polski do chwili obecnej nie otrzymała, czy za cały 2017 r., czy też po przybyciu do Polski?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX