Jak rozliczać emeryturę z RPA?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 17 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak rozliczać emeryturę otrzymywaną z Republiki Południowej Afryki przez podatniczkę posiadająca 2 obywatelstwa (polskie i RPA), która na stałe wróciła do kraju - polska rezydentka?

Podatniczka otrzymuje emeryturę polską oraz dodatkowo emeryturę z RPA (z organu będącego odpowiednikiem naszego ZUS) i emeryturę prywatną z RPA. Emerytury z RPA przekazywane są jej na konto w RPA. Z uwagi na brak umowy między Polską i RPA o wzajemnym przekazywaniu emerytur do Polski środki na jej konto w banku przekazywane są przez jej syna zamieszkującego w RPA. W związku z tym bank nie jest płatnikiem podatku i składki zdrowotnej od pobieranej emerytury. Od emerytur z RPA emerytka samodzielnie oblicza zaliczkę na podatek (na podstawie wyciągu bankowego) i wpłaca co miesiąc na rachunek urzędu skarbowego. W zeznaniu rocznym emeryturę wykazuje w pozycji inne źródła (w tym emerytury - renty z zagranicy). Roczny podatek obliczony jest od całości dochodów w Polsce i RPA). Nie jest składany załącznik PIT-ZG, ani też uwzględniany podatek pobrany w RPA (emerytka uważa, że w związku z niską emeryturą w RPA - nie jest on pobierany). Rocznego rozliczenia z RPA nie otrzymuje.

Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

Czy też należy wykazać emerytury z RPA w załączniku PIT-ZG i obliczyć podatek tylko od polskiej emerytury z zastosowaniem stopy procentowej (pomimo, że w RPA podatek nie został pobrany lub emerytura w RPA korzysta ze zwolnienia)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX