Jak rozliczać działalność polegającą na świadczeniu usług dla klientów z zagranicy?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 27 października 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Działalność, podatnik nie jest czynnym podatnikiem VAT (zwolnienie ze względu na wysokość obrotu). Z powodu zwolnienia i braku obowiązku nie podawała PKWiU na fakturach. Usługa polega na pomalowaniu modeli (modele redukcyjne w skali przeznaczone do gier planszowych) według tego co jest ustalane z klientem. Następnie są one wysyłane do klienta. W tym roku także sprzedaż osobom fizycznym. Klienci pochodzą z UE, a także spoza Unii Europejskiej. Wszystkie ustalenia są dokonywane na odległość, najczęściej za pomocą e-maila. Całość umówionej kwoty jest opłacana przez PayPal (część kwoty przy rozpoczęciu zlecenia, reszta po skończeniu). Pieniądze są przyjmowane w trzech różnych walutach (EUR, GBP lub USD). Pochodzenie modeli:

1. Klient dostarcza swoje modele (albo wysyła je od siebie albo kupuje w sklepie i od razu jako adres dostarczenia podaje adres klienta);

2. Klient naszego klienta informuje jakie modele by chciał, a ten zakupuje je dla niego;

3. Sytuacja mieszana, gdy klient część modeli wysyła, a część zleca by mu kupić.

Jako, że zgodnie z ustawą o VAT, art. 28h, pkt 2 w przypadku świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami usług: wyceny rzeczowego majątku ruchomego oraz na rzeczowym majątku ruchomym - miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym usługi są faktycznie wykonywane, czyli w Polsce, Dla klienta spoza UE został wystawiony rachunek krajowy w walucie. A dla klienta z UE została wystawiona faktura w walucie.

Jak mamy postępować w przypadku podatku dochodowego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX