Jak rozdzielić koszty ogólne w sytuacji, gdy spółka uzyskuje niewielkie dochody z dywidend?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 6 maja 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Polska spółka z o.o. otrzymała w 2019 r. dywidendę od spółki cypryjskiej (kilkadziesiąt tysięcy zł) – spółka jest jej 100% udziałowcem od kilku lat. Spółka uznała, iż dywidenda ta może korzystać ze zwolnienia z CIT, o którym mowa w art. 20 ust. 3 CIT. Spółka w 2019 r. osiągnęła zasadniczo przychody z innych źródeł (działalność w branży nieruchomości) w milionach zł. Przychód z ww. dywidendy był jedynym przychodem spółki w 2019 r. ze źródła zyski kapitałowe.

Czy spółka prawidłowo uznała, iż ww. dywidenda może korzystać ze zwolnienia z CIT?

Czy w związku z uzyskaniem przychodu z zagranicznej dywidendy spółka powinna zastosować zasady proporcjonalnej alokacji kosztów pośrednich z art. 15 ust.2-2b CIT?

Jeśli tak to w jaki sposób?

Wymaga dodania, iż spółka zasadniczo nie poniosła żadnych kosztów pośrednich bezpośrednio związanych z przychodem z dywidendy (który jest pasywny, zatem uzyskała ten przychód generalnie z uwagi na bycie wspólnikiem spółki cypryjskiej), np. jakieś wydatki z tytułu wyjazdu na zgromadzenie wspólników, itp.

Czy w takiej sytuacji, jeśli należałoby jednak zastosować alokację kosztów pośrednich, to do jakich tych kosztów (np. koszty zarządu, jakieś koszty osobowe, np. dział finansowy, księgowy, usługi prawne)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX