Jak realizować obowiązek informowania pracownika o przechowywaniu dokumentacji pracowniczej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sobieska Maria
Odpowiedzi udzielono: 28 stycznia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W związku z informacją o przechowywaniu dokumentacji pracowniczej mamy podawać ją precyzyjną wskazując konkretnie daty. Byłam na szkoleniu i dostałam informację przykładowy wzór bez wskazania dat.

Czy taka informacja jest prawidłowa? Jak mam napisać daty?

Widziałam już i tak, że wpisujemy datę przechowywania dokumentacji przez okres 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego np. od 31.12.2019 do 31.12.2029 lub od 1.01.2020 do 31.12.2030 Informacja wraz ze świadectwem pracy na podstawie art. 946 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy. Informuję Panią/Pana, że:

1. Okres przechowywania Pani/Pana dokumentacji pracowniczej wynosi 10 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy uległ rozwiązaniu lub wygasł.

2. W przypadku ponownego nawiązania stosunku pracy z tym samym pracownikiem we wskazanym wyżej 10-letnim okresie, pracodawca kontynuuje prowadzenie dla tego pracownika dotychczasowej dokumentacji pracowniczej, a 10 letni okres przechowywania dokumentacji pracowniczej liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym kończący się najpóźniej stosunek pracy rozwiązał się lub wygasł.

3. Pracownikowi przysługuje prawo odbioru dokumentacji pracowniczej do końca miesiąca kalendarzowego następującego po upływie okresu jej przechowywania dokumentacji pracowniczej, o którym mowa odpowiednio w pkt 1 lub w pkt 2 niniejszej informacji.

4. W przypadku nieodebrania przez pracownika dokumentacji pracowniczej w terminie, wskazanym w pkt 3 niniejszej informacji, dokumentacja pracownicza zostanie zniszczona. …………………………….. (podpis) …………………………………………… (data i podpis pracownika)

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX