Jak przedstawia się sprawa robienia zdjęć powstającemu obiektowi budowlanemu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Mendyk Bartosz
Odpowiedzi udzielono: 30 września 2022 r.

PYTANIE

Wczoraj po pracy udałem się na spacer, podczas którego wykonałem kilka zdjęć budowy "Jaśminowy M". Zdjęcia zrobiłem będąc na ulicy, a na zdjęciach nie ma widocznych pracowników budowy. Niestety, na budowę wracał jeden z pracowników i dostałem pytanie, czy wolno mi robić zdjęcia. Odpowiedziałem, że zgodnie z przepisami tak, pod warunkiem, że nie będę ich upubliczniał. Pracownik odpowiedział, że raczej nie mogę robić zdjęć i że powie kierownikowi, żeby wywiesił odpowiednie tabliczki.

Czy w przypadku budów mogę robić zdjęcia powstającemu obiektowi oraz sprzętowi używanemu do wznoszenia danego obiektu (np. żurawie wieżowe) dla celów prywatnych, nawet gdy są wywieszone tabliczki o treści "zakaz rejestrowania dźwięku i utrwalania obrazu"?

Moim zdaniem podpierając się art. 33 pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1062 z późn. zm.) – dalej u.p.a.p.p., mogę spokojnie zastosować wyjątek o wolności/prawie panoramy – czyli uwagi słowne i/lub tabliczki zakazujące utrwalania obrazu nie mają podstawy prawnej, a ja mogę spokojnie dokumentować dane miejsce.

Co w sytuacji, gdy w kadrze znajdzie się pracownik danej budowy i oznajmi, że nie życzy sobie robienia zdjęć z jego udziałem – czy jestem zobowiązany do skasowania zdjęcia i ewentualnego powtórzenia kadru bez udziału danego pracownika lub pracowników? Czy w przypadku szczelnie ogrodzonej budowy zrobienie zdjęcia powyżej linii płotu lub w przerwie między przęsłami ogrodzenia (lub innej szczelinie) będzie legalne czy robię to na własną odpowiedzialność, bo np. w tym przypadku można zastosować art. 193 ustawy z 6.06.1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. z 2021 r. poz. 2345 z późn. zm.) – dalej k.k.?

?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX