Jak przedawnia się opłata miejscowa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Posański Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 19 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jaki jest okres przedawnienia opłat miejscowych?

Przedawnienie podatku mija po 5 latach od końca roku, na który wymagalna była płatność. Opłata lokalna (w tym miejscowa) ma charakter daniny publicznej poza-podatkowej.

Czy zatem należy stosować tu przedawnienie na podstawie Kodeksu Cywilnego (do roszczeń cywilnoprawnych), czy Ordynacji podatkowej?

Opłata miejscowa została uregulowana w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 r. (tj. z dnia 16 listopada 2022 r., Dz.U. z 2023 r., poz. 70). Zgodnie z art. 1 tej ustawy, ustawa normuje m.in. opłatę miejscową, czy opłatę uzdrowiskową. Ustawa nie określa natomiast terminów przedawnienia dla tych podatków oraz opłat. Uregulowania należałoby być może szukać w ustawie Ordynacja podatkowa. Art. 2 par. 1 pkt 3) wskazuje, że przepisy ustawy stosuje się do opłaty skarbowej oraz opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych. Czy zatem do opłaty miejscowej stosujemy art. 70 Ordynacji podatkowej, a zatem przedawnienie opłaty miejscowej następuje z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku? A zatem w relacji inkasent opłaty - jednostka samorządu roszczenia przedawnia się z upływem wskazanym powyżej. Proszę o opinię.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX