Jak prowadzić postępowanie w sprawie zezwolenia na usunięcie drzewa, jeśli po złożeniu wniosku doszło do zbycia własności działki, na której ono w połowie rośnie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 19 maja 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W starostwie został złożony wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa, którego właścicielem w połowie jest osoba fizyczna, będąca jednocześnie wnioskodawcą. Wniosek nie spełniał wszystkich wymogów formalnych, dlatego wezwano wnioskodawcę do ich uzupełnienia. Wskazane braki zostały uzupełnione, przy czym wnoszący żądanie poinformował, że nie jest już właścicielem drzewa, ponieważ przeniósł swoje prawo własności na inną osobę, przy czym ma on pełnomocnictwo nowego właściciela do jego reprezentowania (pełnomocnictwo nie zostało przedłożone). Zaznaczam, że w chwili złożenia podania wnioskodawca posiadał tytuł prawny do działki, na terenie której w połowie rośnie drzewo.

Wobec powyższego, jak powinien postąpić organ?

Czy powinien wezwać jeszcze raz ten sam podmiot do przedłożenia pełnomocnictwa pod ponownym rygorem pozostawienia sprawy bez rozpoznania, a w przypadku przedłożenia takiego pełnomocnictwa dalej poprowadzić postępowanie na rzecz nowego właściciela, przy czym pisma będą szły do pełnomocnika, który wcześniej był wnioskodawcą?

Czy też powinien odmówić wszczęcia postępowania, ponieważ wówczas wnoszący żądanie nie ma już tytułu prawnego do działki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX