Jak prawidłowo zaewidencjonować działalność spółki w czasie wykreślenia z rejestru podatników VAT (spółka mimo to świadczyła usługi wystawiając faktury VAT)?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 1 sierpnia 2018 r.

PYTANIE

Spółka z o.o. prowadzi działalność w zakresie robót budowlanych. W 2016 została wykreślona z rejestru podatników VAT czynnych z powodu nieskładania deklaracji VAT. Dokładna data wykreślenia nie jest znana. W styczniu 2018 spółka na druku VAT-R spółka dokonała ponownego zgłoszenia i od tej pory składane są deklaracje oraz opłacany podatek. Przez lata 2016-2017 spółka świadczyła usługi i wystawiała faktury VAT.

W 2016 w zależności na kogo były świadczone usługi spółka wystawiała faktury ze stawką 8% lub 23%. W 2016 osiągnęła obrót 162 tys. zł. W 2017 wystawiała faktury ze stawką 8% i 23%, natomiast, gdy świadczyła usługi na rzecz podwykonawcy – to z odwrotnym obciążeniem.

Po otrzymaniu od jednego z kontrahentów informacji że nie widnieją jak podatnika VAT czynny: odwrotne obciążenie zmieniono korektą na stawkę ZW i dalej wystawiono faktury, tylko zamiast ":odwrotnego obciążenia" - ze stawką ZW.

Obrót za 2017: 230 tys. zł.

Jak prawidłowo zaewidencjonować w rejestrach VAT i poprzez ewentualne skorygowanie faktur działalność spółki w latach 2016-2017 przy fakcie że spółka w tym czasie będąc wykreślona z rejestru podatników VAT czynnych – mimo to świadczyła usługi wystawiając faktury VAT?

Jakie poprawne stawki podatku należy uwzględnić na faktury za 2016-2017 w przypadku usług na rzecz innych firm, osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz na rzecz podwykonawcy w przypadku, gdy spółka była wykreślona z rejestru podatników VAT czynnych?

Czy spółka w latach 2016-2017 powinna być traktowana jako podmiot zwolniony z podatku VAT?

Czy spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupu w ww. okresie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX