Jak prawidłowo wypłacić nagrodę jubileuszową?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 12 sierpnia 2022 r.
Autor odpowiedzi: SKALSKA MAGDALENA
Odpowiedzi udzielono: 14 marca 2016 r.

PYTANIE

Od 1 stycznia 2010 r. na podstawie § 5 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2009 r. w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej, nauczycielom dyplomowanym wykonującym pracę wizytatora w Kuratorium Oświaty w ramach urlopu bezpłatnego udzielonego przez dyrektora szkoły na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - KN nie wliczano tego okresu do okresu uprawniającego do dodatku za wysługę lat lub do nagrody jubileuszowej. W obecnym stanie prawnym, na podstawie § 5 ust. 2 zmienionego ww. rozporządzenia, od 1 lutego 2016 r. członek korpusu służby cywilnej nabywa prawo do dodatku za wysługę lat lub do nagrody jubileuszowej z uwzględnieniem okresu zatrudnienia poprzedzającego dzień rozpoczęcia urlopu bezpłatnego.

1. Czy pracodawca jest zobowiązany do wypłaty jubileuszu za 25 lat pracy, kiedy po przeliczeniu prawa do tego jubileuszu wizytator nabył 31 sierpnia 2015 r.?

2. Wizytator otrzymał nagrodę jubileuszową za 20 lat w dniu 1 lutego 2015 r. (staż policzony, kiedy był zatrudniony równocześnie w ramach więcej niż jednego zakończonego stosunku pracy), po ponownym przeliczeniu prawo do nagrody za 25 lat nabywa 1 marca 2016 r.

Czy w tej sytuacji należy wypłacić nagrodę w pełnej wysokości?

3. Wizytator otrzymał nagrodę jubileuszową za 30 lat w dniu 1 lutego 2016 r. (staż policzony, kiedy był zatrudniony równocześnie w ramach więcej niż jednego zakończonego stosunku pracy), po ponownym przeliczeniu prawo do nagrody za 35 lat nabywa 31 sierpnia 2016 r.

Czy w tej sytuacji należy wypłacić wyrównanie do kwoty pomiędzy 30-leciem a 35-leciem?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX