Jak prawidłowo wpisać remanent końcowy i początkowy do PKPiR?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 27 lutego 2007 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak prawidłowo wpisać remanent końcowy i początkowy do podatkowej księgi przychodów i rozchodów? I czy o terminie remanentu informuje się naczelnika urzędu skarbowego, gdy remanent jest przeprowadzany w terminach innych niż w rozporządzeniu dot. PKPiR (tj. 1 stycznia, dzień rozpoczęcia działalności, 31 grudnia)?

Czy wartość remanentu początkowego wpisujemy do kolumny nr 10 i w tym samym miesiącu (1 stycznia) wartość remanentu zwiększa koszty okresu, w którym został wpisany i znajduje to odzwierciedlenie w sumie strony? Natomiast czy wartość remanentu końcowego wpisujemy do kolumny nr 10 z znakiem ujemnym i również ma wpływ na wartość sumy kosztów?

Czy może, mimo że wpisujemy wartość remanentu początkowego i końcowego do księgi, to bierzemy ich wartości pod uwagę dopiero przy obliczaniu dochodu na koniec roku, natomiast remanent początkowy nie stanowi kosztu do czasu rocznego rozliczenia?

Oraz czy każdy podatnik, prowadzący PKPiR, musi wpisywać do księgi remanent, nawet jeśli nie kupuje w ogóle żadnych towarów i wartość remanentu zawsze wynosi 0 zł?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX