Jak prawidłowo ustalić czas pracy pracowników merytorycznych biblioteki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchanowska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 16 listopada 2010 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownicy merytoryczni biblioteki zatrudnieni w działach udostępniania i bibliograficzno-informacyjnym pełnią dyżury w czytelniach w soboty (uznane regulaminem jako dodatkowy dzień wolny od pracy) i niedziele. W soboty w godz. od 8.00-19.00 (na dwie zmiany), a w niedziele od 8.00-14.00. Pracownicy przychodzą do pracy wyłącznie na dyżury (6-7 godz.). Praca na dyżurach w soboty i niedziele odnotowywana jest w Imiennych Rejestrach pracy w dniach wolnych od pracy, a ponadto od września 2010 r. w miesięcznych kartach ewidencji czasu pracy dla każdego pracownika. Za pracę w soboty i niedziele otrzymują prawo do 1 dnia wolnego (w 12 miesięcznym okresie rozliczeniowym). Czas pracy i jego ewidencje regulują w bibliotece następujące dokumenty:

1. Regulamin biblioteki.

2. Zarządzenie dyrektora biblioteki w sprawie ewidencji godzin nadliczbowych oraz zasad ich udzielania i rozliczania.

3. Zarządzenie dyrektora w sprawie miesięcznej karty ewidencji czasu pracy.

Zarządzenie w sprawie ewidencji godzin nadliczbowych oraz zasad ich udzielania i rozliczania:

§ 1

Wprowadzam obowiązek prowadzenia w każdym dziale Imiennego Rejestru godzin nadliczbowych oraz Imiennego Rejestru pracy w dniach wolnych od pracy. Wzór Imiennego Rejestru godzin nadliczbowych stanowi załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia, a wzór Imiennego Rejestru pracy w dniach wolnych od pracy stanowi załącznik nr 2.

Zarządzenie w sprawie miesięcznej karty ewidencji czasu pracy:

§ 1.

Wprowadzam obowiązek prowadzenia w każdym dziale miesięcznych kart ewidencji czasu pracy dla każdego pracownika. Wzór miesięcznej karty ewidencji czasu pracy stanowi załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.

Regulamin biblioteki:

§ 15.

1. Czas pracy to czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

2. Czas pracy pracowników merytorycznych, administracyjnych, technicznych i obsługi wynosi 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, od poniedziałku do piątku (art. 129 k.p.).

3. W bibliotece dodatkowym dniem wolnym od pracy jest sobota.

§ 16.

W bibliotece obowiązuje następujący rozkład czasu pracy:

1. Podstawowy czas pracy dla pracowników administracyjnych, merytorycznych, technicznych i obsługi ustala się w godzinach 8.00 – 16.00, z zastrzeżeniem punktów poniższych.

2. Pracownicy merytoryczni zatrudnieni przy udostępnianiu pracują na dwie zmiany od poniedziałku do soboty:

I zmiana: 7.30 – 15.30

II zmiana: 11.30 – 19.30

oraz w niedziele: 8.00 – 14.00

Czy w soboty pracownicy powinni przychodzić do pracy na 8 godz., czy mogą na 6-7 godz. (dyżury są 6-godzinne) i czy należy im się wówczas cały (8 godz.) dzień wolny odbierany w innym terminie?

Ile godzin pracy należy wpisywać do "miesięcznych kart ewidencji czasu pracy dla każdego pracownika" i "Imiennego Rejestru pracy w dniach wolnych od pracy" w soboty i niedziele?

Jak należy interpretować zapis w regulaminie biblioteki w pkt 2 i 3 § 15 oraz pkt 2 § 16?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX