Jak prawidłowo ująć w kosztach nieściągalne wierzytelności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jurek Marek
Odpowiedzi udzielono: 31 stycznia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik posiada kilkadziesiąt drobnych wierzytelności, które spełniają warunki do odpisania ich w koszty na podstawie protokołu (art. 23 ust. 1 pkt. 20, ust. 2 pkt. 3 PIT, nieopłacalność drogi sądowej). Protokoły dokumentujące te wierzytelności sporządzane były w trakcie 2017 r. na bieżąco tak, aby przed datą sporządzenia protokołu, wierzytelność się nie przedawniła. Były to wierzytelności powstałe w 2014 r. Mamy 3 letni okres przedawniania z uwagi na to, że faktury dotyczą usług telekomunikacyjnych.

Czy jeśli te protokoły nie były ujęte w kosztach PKPiR w dacie ich sporządzenia (a więc na bieżąco odpowiednio w poszczególnych miesiącach 2017 r.), to czy można je wszystkie ująć w kosztach grudnia 2017 r.?

Protokoły te nie były również uwzględnione przy obliczaniu zaliczki na podatek za grudzień. Byłyby uwzględnione w kosztach grudnia, ale dopiero "do zeznania podatkowego".

Czy do zaliczenia w koszty tego typu wierzytelności nieściągalnych, w kontekście warunku ich nieprzedawnienia, ważna jest data sporządzenia takiego protokołu, czy data ujęcia protokołu w PKPiR?

Czy przeszkodą jest, że w jednym protokole opisujemy kilka wierzytelności tego samego dłużnika?

Czy może powinno się sporządzać protokół do każdej wierzytelności z osobna (do każdej faktury)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX