Jak prawidłowo ująć fakturę korygującą stawkę VAT z uwagi na błąd pierwotny, jeśli wcześniej wystawiane były faktury korygujące in minus?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 23 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Prosimy o wyrażenie stanowiska w zakresie sposobu dokonania korekty w związku ze zwiększeniem stawki VAT dla sprzedaży danego rodzaju towaru. Pierwotnie w lipcu 2020 r. opodatkowano sprzedaż towaru preferencyjną stawką VAT w wysokości 8% (wystawiono fakturę z taką stawką).

W wyniku dokonanych zwrotów towaru do pierwotnej faktury wystawiono faktury korygujące in minus, które zgodnie z art. 29a ust. 13 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do końca 2020 r. ujmowane były w kolejnych miesiącach (sierpień/wrzesień 2020). Spółka powzięła obecnie wątpliwość co do możliwości zastosowania obniżonej stawki VAT i zamierza skorygować sprzedaż danego towaru według stawki podstawowej 23%.

Z uwagi na fakt, że jest to błąd pierwotny, prosimy o informację, czy faktura korygująca stawkę VAT (kolejna faktura korygująca) powinna zostać ujęta tylko w okresie pierwotnym (w rozliczeniu za miesiąc lipiec 2020 r.) z uwzględnieniem wartości towarów wynikających z ostatniej faktury korygującej (tj. bez konieczności korygowania kolejnych okresów rozliczeniowych w których wystawiane były faktury korygujące in minus).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX