Jak prawidłowo rozliczyć VAT przy sprzedaży budynków wraz z gruntem w użytkowaniu wieczystym, które stanowią majątek spółki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 sierpnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Jurek Marek
Odpowiedzi udzielono: 9 marca 2017 r.

PYTANIE

Sprawa dotyczy prawidłowego rozliczenia VAT przy sprzedaży budynków wraz z gruntem w użytkowaniu wieczystym, które stanowią majątek spółki. Budynki i grunty w użytkowaniu wieczystym zostały zakupione w 1997 r. od upadłego POM-u jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (bez podatku VAT). Obecnie planowana jest sprzedaż. Nieruchomość w międzyczasie była głównie wynajmowana, figuruje w bilansie w pozycji "Inwestycje w nieruchomości". Nie jest tam aktualnie prowadzona działalność gospodarcza. Rozwiązano umowę najmu. Budynki są opuszczone. Nie ponoszono nakładów podwyższających przekraczających 30% wartości. Budynki są zniszczone, ale nie są przeznaczone do rozbiórki. Grunt obejmuje 2 działki oznaczone w ewidencji "użytki rolne zabudowane" o powierzchni 12.500 m2. Za grunt pod budynkiem o pow. 2920 m2 płacony jest podatek od nieruchomości według najwyższej stawki, tj. grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, a od powierzchni 9580 m2 płacony jest podatek rolny.

Czy do sprzedaży budynków można zastosować zwolnienie z VAT (art. 43 u.p.t.u.)?

Czy całość gruntu może korzystać ze zwolnienia zgodnie z art. 29a ust. 8 u.p.t.u. (budynek produkcyjny posadowiony jest na dwóch działkach, ale nie zajmuje całej powierzchni gruntu)?

Czy jeśli przysługuje zwolnienie z VAT przy dostawie na rzecz podatnika VAT, można skorzystać z rezygnacji ze zwolnienia, zgodnie z art. 43 ust. 10 u.p.t.u. składając w urzędzie skarbowym oświadczenie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX