Jak prawidłowo rozliczyć usługę budowlaną w sytuacji, gdy istnieje rozbieżność między wymaganym poziomem wykonania określonym w umowie a możliwą do wystawienia fakturą?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 28 listopada 2018 r.

PYTANIE

W umowie o usługi budowlane sposób zapłaty wynagrodzenia określono następująco:

po wykonaniu robót na poziomie minimum 50% ich wartości skalkulowanej dla ustalenia wynagrodzenia, Wykonawca ma prawo do wystawienia faktury VAT na część, tj. 30% ustalonego wynagrodzenia (faktura częściowa).

Warunkiem realizacji tego uprawnienia jest zgłoszenie zamawiającemu wykonania robót w zakresie 50% wartości umownej udokumentowane protokołem odbioru częściowego. Po wykonaniu robót na poziomie minimum 80% Wykonawca ma prawo do wystawienia faktury VAT na kolejną część, tj. 20% ustalonego wynagrodzenia (zastrzeżenia jak w poprzednim zdaniu - konieczność zgłoszenia wykonania robót w zakresie 80%). Podstawą do wystawienia faktury końcowej jest dokonanie przez Zamawiającego końcowego odbioru robót.

Czy tak opisany sposób fakturowania jest prawidłowy w świetle ustawy o VAT i zapisów dotyczących usług wykonywanych w częściach, jeżeli:

- istnieje rozbieżność między wymaganym poziomem wykonania a możliwą do wystawienia fakturą,

- ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u. stwierdza, że usługa jest wykonana częściowo w tej części, dla której zostało określone wynagrodzenie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX