Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2013 r.
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 2 listopada 2010 r.

PYTANIE

Podatnik zakupił w styczniu 2007 r. nieruchomość z przeznaczeniem pod działalność gospodarczą - wynajem. Nieruchomość przy zakupie korzystała ze zwolnienia z VAT jako towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u. - sprzedający używał nieruchomość przez okres dłuższy niż 5 lat oraz nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. Nieruchomość wynajmowana była w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 30 czerwca 2007 r., usługa wynajmu opodatkowana była stawką 22%. Od tego okresu budynek stał pusty ze względu na brak klientów. 10 listopada 2010 r. podatnik zmierza podpisać umowę przedwstępną na sprzedaż nieruchomości, całość ceny zostanie zapłacona 30 dni od podpisania umowy, czyli w 2010 r.

Jak prawidłowo rozliczyć otrzymaną zapłatę, jaką wystawić fakturę VAT i z jaką stawką?

Przeniesienie własności nastąpi w okresie do 16 miesięcy od dnia podpisania umowy przedwstępnej. Przez ten okres przyszły nabywca korzysta z nieruchomości w celu załatwienia formalności związanych z pozwoleniem na budowę, na tę okoliczność została sporządzona umowa bezpłatnego użyczenia do czasu podpisania końcowej umowy notarialnej.

Jak prawidłowo rozliczyć umowę użyczenia w VAT?

Jakie dokumenty wystawiać na potwierdzenie umowy użyczenia oraz z jaką stawką VAT?

Jak prawidłowo rozliczyć umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości wraz z gruntem oraz ostateczne przeniesienie własności, która nastąpi w przyszłości?

Co, jeśli zmienią się przepisy ustawy o VAT?

Co jeśli stawka VAT będzie inna przy podpisaniu umowy przedwstępnej, a inna przy przeniesieniu własności?

Co z zakupami mediów - energii., gazu, wody niezbędnych do utrzymania nieruchomości?

Czy podatnik miał prawo do odliczenia VAT od mediów?

Czy powinien dokonać korekty podatku naliczonego odliczonego w poprzednich okresach?

Jak zmieni się sytuacja podatnika, jeżeli za okres od października 2010 r. do czerwca 2011 r. obciąży za najem tablicy reklamowej na budynku w wysokości 22%?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?