Jak prawidłowo rozliczyć na gruncie VAT sprzedaż lokalu użytkowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 sierpnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Artur
Odpowiedzi udzielono: 15 sierpnia 2015 r.

PYTANIE

Podatnik czynny VAT zajmował się dotychczas wynajmem lokali użytkowych (sprzedaż z 23% VAT). W maju 2015 r. nabył mieszkanie od osoby fizycznej, która mieszkała w tym lokalu od 2001 r. (pierwsze zasiedlenie odbyło się więc ponad dwa lata wcześniej). Mieszkanie będzie wynajmowane (sprzedaż ZW), a przy korzystnej ofercie nastąpi jego sprzedaż (również ZW jako że minęło więcej niż dwa lata od pierwszego zasiedlenia). Mieszkanie nabyte na podstawie aktu notarialnego nie dawało podstawy do odliczenia VAT. Nie odliczono również VAT od faktury od notariusza (zakładając, iż jest to transakcja w całości związana w przyszłości ze sprzedażą zwolnioną).

Czy jest to poprawne podejście?

Czy w związku z tym, że nabyte mieszkanie będzie środkiem trwałym nie powinniśmy jednak odliczyć VAT od faktury notariusza?

W jakiej wysokości, i w którym momencie powinniśmy skorygować VAT w kwocie 2000 zł odliczony od faktury notariusza, jeżeli w całym 2015 r. mieszkanie będzie wynajmowane na cele mieszkaniowe, a w kwietniu przyszłego roku zostanie sprzedane również jako ZW?

Jaką podstawę zwolnienia powinniśmy wpisać przy sprzedaży mieszkania - art. 43 ust. 1 pkt 10 czy pkt 10a?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX