Jak prawidłowo rozliczyć na gruncie VAT import usług?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 28 sierpnia 2015 r.

PYTANIE

Zagraniczna firma będąca udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadająca siedzibę w Polsce wystawiła fakturę dla polskiej spółki obciążając ją kosztami poprzedniego roku (import usług). Faktura została wystawiona 12 sierpnia 2015 r. Z jej treści wynika, że obowiązek podatkowy powstał w grudniu 2014 r. Spółka z Polski uwzględnia fakturę w 2014 r., gdyż sprawozdanie finansowe za 2014 r. nie zostało zatwierdzone.

Czy w przypadku importu usług, dla którego obowiązek podatkowy powstał w grudniu 2014 r. wykazując VAT należny z tytułu tego importu w deklaracji za grudzień 2014 r. nabywca usługi może również pomniejszyć kwotę VAT należnego o VAT naliczony w tej samej deklaracji, tj. za grudzień 2014 r.?

Wątpliwość wynika z faktu, że podatnik otrzymał fakturę zakupu dopiero w 2015 r. Podatnik uważa, że w przypadku importu usług warunek otrzymania faktury nie wpływa na możliwość odliczenia VAT naliczonego. Warunkiem jest wykazanie VAT należnego.

Podatnik otrzymał w styczniu 2015 r. fakturę dotyczącą importu usług wystawioną, na przykład 26 stycznia 2015 r. za usługę, której okres wykonania kończy się w maju 2015 r.

Czy podatnik ma prawo wykazać import usług (zarówno VAT należny, jak i naliczony) już w styczniu, czy dopiero w maju 2015 r. po zakończeniu usługi, skoro obowiązek podatkowy w VAT powstaje dopiero z chwilą zakończenia usługi, a w przypadku importu usług VAT naliczony można wykazać dopiero w momencie wykazania VAT należnego?

ODPOWIEDŹ

Full content available after logging in to LEX

Log in to LEX | Don't use LEX programs yet? Order test access