Jak prawidłowo określić miejsce świadczenia i odpowiednią stawkę VAT dla usług prawnych świadczonych na rzecz kontrahentów z UE i spoza UE?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 22 maja 2018 r.

PYTANIE

Osoba fizyczna mieszkająca w Polsce chce rozpocząć działalność polegającą na świadczeniu usług prawnych - kancelarię prawną. Siedziba działalności będzie w Polsce, nie będzie żadnych oddziałów za granicą. Od samego początku działalności chce być podatnikiem podatku od towarów i usług. Usługi prawne będą świadczone głównie dla kontrahentów zagranicznych: unijnych oraz spoza unii. Zastanawiam się czy będzie różnica w fakturowaniu usług oraz w opodatkowaniu VAT, gdyż usługi będą świadczone w następujący sposób:

1. usługi prawne świadczone na terenie Polski na rzecz podmiotu unijnego,

2. usługi prawne świadczone na terenie innych państw na rzecz podmiotu unijnego, np. podatnik jedzie do Niemiec, tam spotyka się, np. w hotelu z kontrahentem unijnym i tam świadczy usługi prawne; planuje również jeździć do Belgii, Holandii,

2. usługi prawne świadczy drogą elektroniczną - tzn. otrzymuje jakieś zlecenie, np. opracowanie opinii prawnej w pewnej sprawie od kontrahenta portugalskiego, wówczas mailowo lub poprzez skype rozwiązuje problem i świadczy usługę.

W podobny sposób podatnik będzie świadczył usługi dla kontrahentów spoza UE.

Czy miejsce świadczenia usługi ma wpływ na stawkę podatkową jaka należy zastosować na fakturze?

W której pozycji w deklaracji VAT będzie się wpisywało przychody z tytułu świadczonych usług prawnych na rzecz kontrahentów z UE i spoza UE?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX