Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Tomaszewska Barbara
Odpowiedzi udzielono: 16 lipca 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak prawidłowo obliczyć wynagrodzenie przysługujące pracownikowi samorządowemu za czas dyżuru?

Pracownik pełni dyżur w domu (jest to piątek), następuje awaria i przez 3 godziny faktycznie świadczy pracę. Pracodawca chce zapłacić za te 3 h. Pracownik pracuje w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku. Wynagradzany jest stałą stawką miesięczną w wysokości 3000 zł brutto. W miesiącu jest do przepracowania 160 godzin. Te 3 godziny pracy dyżuru powodują, że przekroczony zostanie miesięczny wymiar czasu pracy (163 h).

Czy za te 3 godziny należy mu się tylko wynagrodzenie: 3000 zł :160 = stawka za 1 godzinę, x 3 godziny dyżuru czy też wyliczenie poprzednie i jednocześnie jeszcze dodatkowo wynagrodzenie za 3 nadgodziny (czyli niejako pierwsze wyliczenie razy 2 bo pracownikowi samorządowemu nie przysługuje dodatek za nadgodziny a tylko wynagrodzenie)?

Czy inny byłby sposób liczenia gdyby podczas dyżuru domowego praca była faktycznie świadczona w sobotę będącą dniem wolnym z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, w niedzielę lub święto albo w nocy tzn. czy pracownikowi samorządowemu przysługiwałyby jakieś dodatki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?