Jak prawidłowo należy udzielić dnia wolnego za 11 listopada? - OpenLEX

Jak prawidłowo należy udzielić dnia wolnego za 11 listopada?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Łyjak Grzegorz
Odpowiedzi udzielono: 25 września 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Mamy zatrudnionych dwóch radców prawnych na umowę o pracę 1/2 etatu. Pierwszy radca prawny pracuje w siedzibie pracodawcy w poniedziałki 8 godzin, pozostałe dni wtorek - piątek po 3 godziny (praca zdalna). Drugi radca prawny pracuje w siedzibie pracodawcy w środę i piątek po 4 godziny w pozostałe dni po 4 godziny praca zdalna. W tym roku 11 listopada przypada w sobotę więc należy oddać dzień wolny. Pracujemy w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym odpowiadającym kwartałom. W ostatnim okresie rozliczeniowym w którym przypada święto w sobotę na 1/2 etatu jest do przepracowania 244 godziny. Minimalny czas pracy radcy prawnego w siedzibie pracodawcy wynosi 2/5 czyli w tym okresie rozliczeniowym 97,6 godzin. Pierwszy radca prawny zgodnie z harmonogramem przepracuje siedzibie pracodawcy 96 godzin a drugi 100 godzin.

Jak należy udzielić dnia wolnego za 11 listopada, 8 godzin czy może 4 godziny?

Czy w przypadku pierwszego radcy należy udzielić 4 godziny w dniach, które są pracą zdalną ponieważ nie ma i tak przepracowanego minimalnego czasu pracy w siedzibie pracodawcy, a w przypadku drugiego radcy dodatkowego dnia wolnego 4 godziny udzielić w dniu pracy w siedzibie pracodawcy czyli w środę lub w piątek?

Czy pierwszy radca prawny ma prawo domagać się dodatkowego dnia wolnego w poniedziałek 8 godzin, który jest dniem pracy w siedzibie pracodawcy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?