Jak prawidłowo należy policzyć zaliczki CIT od wypłaconych, pobranych w ciągu roku przez komandytariuszy zaliczek na poczet przyszłego zysku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 9 czerwca 2021 r.

PYTANIE

Jak prawidłowo należy policzyć zaliczki CIT od wypłaconych, pobranych w ciągu roku przez komandytariuszy zaliczek na poczet przyszłego zysku?

Od 2021 r. spółki komandytowe zostały objęte zakresem ustawy o CIT, przez co straciły swoją transparentność podatkową. Podatek dochodowy będzie rozliczany przez spółkę, a nie tak jak dotychczas przez wspólników. Komplementariuszem spółki komandytowej jest spółka z o.o., która posiada 2 % udziału w zyskach, komandytariuszami jest 3 wspólników posiadających udziały: 48%, 48%, 2%. Spółka komandytowa decyzją wspólników została objęta zakresem ustawy o CIT od 1.05.2021 r. Objęcie spółek komandytowych przepisami ustawy o CIT nie zlikwidowało możliwości wypłaty wspólnikom zaliczek na poczet przyszłego zysku. Jednakże w związku z tym, że wypłata będzie dokonywana przez podatnika CIT, oznacza to koniec neutralności podatkowej takiej czynności co do zasady, przy każdorazowej wypłacie środków ze spółki konieczne będzie pobranie, przez spółkę komandytową działającą jako płatnik, 19% podatku od zysku wypłacanego wspólnikowi. Wspólnicy 15.05.2021 wypłacili po 10.000 zł z konta spółki komandytowej na poczet przyszłego zysku.

W jakiej wysokości należy odprowadzić podatek CIT 19%?

Jak prawidłowo go wyliczyć?

Czy obliczone zaliczki CIT 19% powinny zostać przekazane na indywidualne konta podatkowe każdego wspólnika?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX