Jak prawidłowo dokonać rozliczeń VAT w sytuacji, gdy strony zawarły ugodę sądową dot. sposobu rozliczenia należności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 22 maja 2017 r.

PYTANIE

Spółka na podstawie umowy najmu wynajmowała podmiotowi X lokal użytkowy. Wystawiała faktury z 23% VAT za wynajem miesięcznie (tak wynikało z umowy) - do 15 dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego najem dotyczył). Zdaniem spółki umowa najmu wygasła w listopadzie 2015 r. Najemca nie opuścił lokalu pomimo prób podjętych przez spółkę w tym zakresie. Spółka obciążała podmiot X miesięcznie notą obciążeniowa za odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu (Spółka posiada interpretację podatkową MF, że w tym analizowanym przypadku jest to prawidłowe stanowisko). Jednocześnie w tym okresie kiedy spółka wystawiała noty toczyła się sprawa sporna czy umowa obowiązuje, czy nie. W maju 2017 r. spółka i podmiot X zawarły ugodę sądową, z której wynika, iż umowa jednak była ważna, tj. nie wygasła w listopadzie 2015 r.

Czy w związku z tym spółka powinna wystawić w maju 2017 r. za okres od 11.2015 - do 4.2017 jedną fakturę zbiorczą na kwotę netto czynszu, która była na notach obciążeniowych i dodatkowo obciążyć 23% VAT za wynajem, a tym samym cały VAT zostanie ujęty w deklaracji za maj 2017 r.?

Czy w takiej sytuacji spółka wystawi jedną notę obciążeniową na minus na cała kwotę odszkodowania netto za ten sam okres?

Czy będzie to zgodne z przepisami VAT?

Czy jednak Spółka powinna wystawić fakturę za każdy miesiąc oddzielnie od 11.2015 do 04.2017 r., doliczyć VAT, skorygować deklaracje za ten okres i jeszcze zapłacić odsetki, mimo iż ugoda sądowa była w maju 2017 r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX