Jak pracodawca powinien poradzić sobie z sytuacją kiedy pracownicy i zleceniobiorcy obsługujący organizowane dla klientów imprezy korzystają z serwowanego tam alkoholu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sokołowska Anna
Odpowiedzi udzielono: 28 maja 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracodawca w ramach prowadzonej działalności organizuje różne imprezy, na których gościom podawany jest m.in. alkohol (lampka wina). Impreza jest obsługiwana przez grupę pracowników i zleceniobiorców, którymi zarządza kierownik zmiany. Pracodawca uzyskał informacje, że po zakończeniu imprezy pracownicy i zleceniobiorcy (w tym kierownicy zmiany) dopijają pozostały alkohol a następnie odnotowują koniec pracy.

W jaki sposób pracodawca może ograniczyć tego typu praktyki?

Zdaniem pracodawcy naruszane są przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości (art. 14 ust.1 pkt 2) a ponadto pracownicy oraz zleceniobiorcy wykazują przepracowany czas niezgodnie z rzeczywistością, przez co pracodawca płaci im nie za wykonywanie zlecenia ale również za czas kiedy odpoczywali po obsługiwanej imprezie i dopijali alkohol. Z tego powodu pracownicy wykazują nadgodziny do wypłaty a zleceniobiorcy, którzy mają wynagrodzenie uzależnione od ilości godzin świadczenia zlecenia zawyżają wysokość rachunków. Co istotne - osoby które powinny nadzorować pracowników i zleceniobiorców również w ten sposób się zachowują, przez co pracodawca nie widzi możliwości zwalczenia tego problemu. W umowach o pracę i zlecenia jest wprowadzony zapis o zakazie spożywania alkoholu oraz o możliwości kontroli trzeźwości przeprowadzanych za zgodą pracownika przez managera obiektu i kierownika działu prawnego lub osoby upoważnione w sytuacji podejrzenia spożywania alkoholu przed lub w trakcie pracy. Mam jednak wątpliwości odnośnie zgodności z prawem tego zapisu.

Jak pracodawca może poradzić sobie z taką sytuacją? Jakie narzędzia daje prawo pracy (w stosunku do pracowników) oraz kodeks cywilny (w stosunku do zleceniobiorców) aby wyplenić takie zachowania zarówno odnośnie spożywania alkoholu jak i wykazywania zawyżonych ilości godzin pracy/wykonywania zlecenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX