Jak powinny być ujmowane i rozliczone w księgach koszty i przychody spółki jawnej, które nie zostaną ujęte w bilansie sporządzonym na dzień aportu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 30 grudnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Planowane jest wniesienie przedsiębiorstwa spółki jawnej w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W wyniku powyższego, spółka z o.o. stanie się z mocy prawa stroną wszystkich umów zawartych przez spółkę jawną oraz będzie związana treścią przedmiotowych umów. Spółka z o.o. została zawiązana wcześniej i na dzień 31 grudnia 2016 r. zostanie do niej wniesione aportem przedsiębiorstwo spółki jawnej wg bilansu sporządzonego w dniu 30 grudnia 2016 r. Po wniesieniu spółki jawnej do spółki z o.o. spółka jawna dalej będzie kontynuować działalność w innym zakresie, tj. nie zostanie rozwiązana.

Jak powinny być ujmowane i rozliczone w księgach koszty i przychody spółki jawnej, które nie zostaną ujęte w bilansie sporządzonym na dzień aportu?

Bilans musi być sporządzony w dniu 30 grudnia 2016 r. m.in. dla notariusza:

a. dotyczy to przychodów i kosztów, które powstały przed dniem aportu, ale z różnych przyczyn nie będą ujęte w bilansie na dzień aportu (np. wpłyną do spółki w styczniu),

b. dotyczy to przychodów i kosztów, które powstaną po dniu aportu – w okresie styczeń-marzec 2017 r., a będą dotyczyć roku 2016.

Jeżeli odpowiedź na pierwsze pytanie oznaczać będzie, że przychody i koszty spółki jawnej będą miały być rozliczone w spółce jawnej, to czy będzie można skorygować w okresie późniejszym bilans związany z aportem?

Czy na dzień aportu będziemy mogli ująć w przychodach bądź kosztach a tym samym w bilansie przygotowanym do aportu wszystkie planowane przychody i koszty np. wynikające z umów handlowych z dostawcami (bonusy za realizacje targetów rocznych) i odbiorcami (faktury korekty retro za zakupy od nas towarów, faktury za usługi marketingowe)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX