Jak powinny być rozliczone napiwki dodane do faktury za usługę gastronomiczną bądź do paragonu fiskalnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 kwietnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Kłos Piotr
Odpowiedzi udzielono: 16 grudnia 2016 r.

PYTANIE

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie restauracji (osoba fizyczna), jest czynnym podatnikiem VAT, prowadzi kasę fiskalną. Klienci restauracji często płacą napiwki opłacane kartą płatniczą. Wówczas na konto bankowe restauratora wpływają kwoty wyższe niż wartość usługi gastronomicznej. Kwota wpływu na rachunek bankowy (cena usługi gastronomicznej napiwek) jest pomniejszona o koszty terminala do obsługi płatności kartami płatniczymi. Podatnik dokonuje redystrybucji otrzymanych środków na obsługujących gości pracowników oraz osoby, które wykonują obsługę gości w ramach umów zlecenia (kelnerzy, barmani, pracownicy kuchenni).

Jak powinny być rozliczone napiwki, co do których goście proszą, aby były dodane go faktury za usługę gastronomiczną bądź do paragonu fiskalnego?

Jaki będzie wpływ na rozliczenia z tytułu VAT?

Czy podatnik powinien obliczyć rachunkiem w stu, liczonym od kwoty napiwku, która znalazła się na fakturze (paragonie)?

Jeśli tak, to według jakiej stawki?

Sprzedaż usług gastronomicznych na każdej fakturze jest z reguły opodatkowana dwiema stawkami.

Czy istnieje zagrożenie, że osoby współpracujące na zasadach umowy zlecenia powinny być potraktowani jak podatnicy VAT i odprowadzać podatek należny od otrzymanych napiwków?

Czy dobrowolny napiwek powinniśmy rejestrować na kasie fiskalnej - jeśli tak to z jaką stawka VAT?

Kwoty za napiwki łącznie z kwotami za usługi przychodzą na rachunek bankowy (klient płaci kartą) i są przekazywane pracownikom jako dodatkowe wynagrodzenie zgodne z listą płac.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX