Jak powinno wyglądać postępowanie w związku z zawiadomieniem prokuratury o popełnieniu przestępstwa z art. 209 § 1 k.k.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 2 marca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak powinno wyglądać postępowanie w związku z zawiadomieniem prokuratury o popełnieniu przestępstwa z art. 209 § 1 k.k.?

1. Organ przyznał świadczenie z FA (500 zł) - zaległość dłużnika wobec wierzyciela to 1200 zł, wobec FA to 10000 zł.

Czy w tej sytuacji, jest podstawa do złożenia zawiadomienie do prokuratury w trybie art. 209 § 3 k.k., czy ma to być zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa czy wniosek o ściganie?

Czy może jest to obojętne, choć zapisy art. 209 § 2 i 3 k.k. mówią o ściganiu na wniosek i o ściganiu z urzędu (więc na podstawie odpowiedniego zawiadomienia)?

2. Czy w przypadku uznania dłużnika za uchylającego się od zobowiązań, OWD powinien złożyć wniosek o ściganie (na podstawie art. 209 § 2 k.k.) każdorazowo, jeśli poprzednie postępowanie prokuratorskie zostało zakończone?

I czy dla takiego wniosku jest istotna przesłanka zalegania z trzema okresowymi płatnościami?

3. Czy w przypadku OWW i OWD należy składać do prokuratury dwa wnioski - jeden po przyznaniu świadczeń, a drugi po bezskutecznych działaniach wobec dłużnika, czy wystarczające jest złożenie jednego wniosku, a ewentualne złożenie drugiego wniosku uzależnione jest od zakończenia postępowania z pierwszego wniosku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX