Jak powinno podejść się do stworzenia planu nawożenia azotem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 7 lutego 2023 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 22 czerwca 2020 r.

PYTANIE

Prosiłbym o informację odnośnie wykonania planu nawożenia azotem. Omawiane gospodarstwo rolne ma DJP powyżej 60. Dlatego wiem, że zobowiązane jest do sporządzania planu nawożenia azotem. Jednak tu rodzi się moja wątpliwość. Plan to coś co wybiega na przód. Według jednego z doradców rolnych plan robi się na rok gospodarczy, tj. od 1 lipca do 30 czerwca roku następnego. Dane co do ilości azotu w nawozach naturalnych czerpie się z obrotu stada. Według niego należy ująć stan bieżący stada na dzień 1 lipca i do 30 czerwca roku następnego zrobić swoistą prognozę obrotu stada, która nie musi mieć później pokrycia z rzeczywistością. W końcu - według niego - to tylko plan i z tej symulacji należy wyliczyć ilości nawozów naturalnych i ilości zawartych w nich azotów. Natomiast na stronie gov.pl. zapisane jest, że obrót stada liczy się ze stanów na dzień 1 stycznia oraz 31 grudnia - więc są to dane historyczne.

Jak zrobić plan nawożenia azotem na okres od 1 lipca do 30 czerwca roku następnego, będąc zobligowanym do obrotu stada z okresu 1 stycznia - 31 grudnia?

Inny doradca rolniczy twierdzi, że plan nawożenia azotem robi się "wstecz" za wykonane prace za okres od stycznia do grudnia z danych historycznych. Według niego nie można zaplanować obrotu stada i pierwsze słyszy, by robić plan azotowy "prognozowany". Dane obrotu stada muszą się pokrywać z danymi w ARiMR i ilości nawozów naturalnych muszą być rzeczywiste.

Jak powinno podejść się do stworzenia planu nawożenia azotem? W jaki sposób wypełnić plan nawożenia udostępniany przez CDR w B., aby było to zgodne z literą prawa i aby nie narazić rolnika na ewentualne kary ze strony WIOŚ i ARiMR? Czy rejestr czynności agrotechnicznych musi się pokrywać z planem nawożenia azotem?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX