Jak powinniśmy księgować koszty ogrzewania, energii, monitoringu i czynszu za teren, na którym stoi hala magazynowa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jurczyga Maciej
Odpowiedzi udzielono: 23 września 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy firmą świadczącą usługi budowlane długoterminowe tj. powyżej 6 m-cy. Koszty ewidencjonujemy na 4 i 5, 501 koszty bezpośrednie z podziałem na poszczególne budowy oraz 502 koszty pośrednie i 550 koszty zarządu. Część kosztów pośrednich powinna być rozliczana na koniec miesiąca do kosztów bezpośrednich według jakiegoś klucza podziałowego.

Co może być takim kluczem i jak go najlepiej ustalić?

Czy koszty zarządu również powinny być rozliczane do kosztów bezpośrednich według jakiegoś klucza?

Realizowane usługi budowlane fakturujemy w częściach, po każdym zakończonym etapie zgodnie z zapisami umowy i w momencie wystawienia faktury część kosztów bezpośrednich (501) przeksięgowujemy na konto koszt własny sprzedanych usług według stopnia zaawansowania prac wskazanego na protokole odbioru częściowego załączonego do faktury i na koniec wystawiamy ostatnią fakturę do protokołu odbioru końcowego i przeksięgowujemy resztę kosztów z 501. Przyjęliśmy zasadę, że stopień zafakturowania równy jest stopniowi zaawansowania prac. Jednak zdarzają się sytuacje, że już po zakończeniu usługi budowlanej, która jest w 100% zafakturowana i wszystkie koszty z konta 501 przeksięgowane są na koszt własny więc zadanie mamy zamknięte, w kolejnych miesiącach otrzymujemy jeszcze faktury kosztowe od podwykonawców.

Jak postąpić w tej sytuacji i jak zaksięgować takie faktury?

Mamy halę magazynową znajdującą się w siedzibie firmy, gdzie składujemy materiały potrzebne do świadczenia usług i w której pracują pracownicy budowlani, ponieważ część rzeczy potrzebnych do budowy przygotowujemy na miejscu

Jak powinniśmy księgować koszty ogrzewania, energii, monitoringu i czynszu za teren, na którym stoi hala czy ubezpieczenia tzn. w 550 koszty zarządu czy w 502 koszty pośrednie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX