Jak powinna wyglądać procedura uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew rosnących w odległości mniejszej niż 15 metrów od osi skrajnego toru kolejowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 11 listopada 2019 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 7 marca 2018 r.

PYTANIE

Firma A po kontroli UTK (Urząd Transportu Kolejowego) zobligowana została do usunięcia drzew i krzewów, które znajdują się w odległości mniejszej niż 15 metrów od osi skrajnego toru kolejowego na linii kolejowej nr X, która znajduje się na terenie 3 miast i zajmuje obszar kilkunastu km. Jeśli chodzi o własności nieruchomości, to w ok. 95% firma A nie jest właścicielem gruntów, na których jest położona linia kolejowa. Właścicielami tych gruntów są m.in. osoby fizyczne, Skarb Państwa, Lasy Państwowe, podmioty gospodarcze itp. Firma A ze względu na bardzo duży obszar, który zajmuje dana linia kolejowa, nie zna właścicieli działek przylegających do linii kolejowej, objętych pasami 15 metrów lub właścicieli działek stanowiących drogę dojazdowa, miejsce robocze dla wycinki itp. Zgodnie z art. 56 ust. 1 ustawy z 28.03.2003 r. o transporcie kolejowym - dalej u.t.k. w razie potrzeby usunięcia drzew lub krzewów utrudniających widoczność sygnałów i pociągów lub eksploatację urządzeń kolejowych albo powodujących zaspy śnieżne, starosta, na wniosek zarządcy, wydaje decyzję o usunięciu drzew lub krzewów. Decyzję wykonuje zarządca.

Mając na uwadze powyższe, jak powinna szczegółowo wyglądać procedura uzyskania takiego zezwolenia?

Jakie dokumenty powinien dołączyć do wniosku zarządca infrastruktury, o którym mowa powyżej?

Uzyskanie decyzji na wycinkę przedmiotowych drzew miałoby bowiem odbywać się nie w myśl przepisów ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody - dalej u.o.p. (w której jest sprecyzowane, co taki wniosek ma zawierać), lecz w myśl u.t.k.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX