Jak powinna wyglądać procedura uchylenia decyzji przyznającej świadczenie pielęgnacyjne, zmienionej na podstawie przepisów covidowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 19 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pani pobierała świadczenie pielęgnacyjne na syna na podstawie orzeczenia powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności wydanego do 30.04.2022 roku. Decyzja przyznająca świadczenia została zmieniona na podstawie ustawy covidowej (art. 15h ust. 1), gdzie przedłużono prawo do świadczeń. Kobieta złożyła wniosek o nowe orzeczenie i dnia 03.10.2022 roku uzyskała je, gdzie nie przyznano punktu 7 (konieczność stałej lub długotrwałej opieki).

Złożyła odwołanie do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. W kwietniu 2023 roku uzyskała orzeczenie wojewódzkiego zespołu utrzymujące w mocy zaskarżone orzeczenie powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Dalej wypłacaliśmy świadczenie pielęgnacyjne. Kobieta złożyła odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Ośrodek wypłacił świadczenia.

W czerwcu 2023 roku Urząd Wojewódzki przeprowadził kontrolę i zakwestionowano wypłatę świadczenia pielęgnacyjnego za okres kwiecień – czerwiec 2023 r., powołując się na pismo Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, w którym to zapisane jest, że orzeczenia wydane przez wojewódzki zespół są orzeczeniami ostatecznymi – zgodnie z art. 16 ustawy z 14.06.1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a., wynika z zaleceń pokontrolnych.

Jak powinna wyglądać procedura uchylenia decyzji przyznającej świadczenie pielęgnacyjne, zmienionej na podstawie przepisów covidowych?

Czy najpierw powinno się wznowić postępowanie w trybie art. 145 par. 1 pkt 5 k.p.a., a następnie wydać decyzję na podstawie art. 150 k.p.a., uchylić decyzję przyznającą świadczenie i odmówić przyznania prawa do świadczeń za okres kwiecień – czerwiec 2023 r.?

Po tym wszcząć postępowanie w sprawie zwrotu nienależnie pobranych świadczeń?

Jaka powinna być podstawa prawna postępowania, ponieważ nienależnie pobrane świadczenia nie były pobrane z winy osoby wnioskującej o nie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX