Jak powinna wyglądać procedura opiniowania zakończenia rekultywacji prowadzona przez urząd górniczy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 17 marca 2017 r.

PYTANIE

W związku z eksploatacją kruszywa ze złoża zawodnionego powstają zbiorniki wodne, często o dużej głębokości i wielohektarowej powierzchni, bowiem obszary górnicze różnych złóż często się łączą i wówczas zbiorniki wodne mają często tendencje "rozrastania się". Zbiorniki wodne powstające w wyniku eksploatacji ze złoża zawodnionego, nie podlegają działaniu ustawy z 18.07.2001 r. Prawo wodne, stanowić mogą pewne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt otaczającego terenu. W swoich postanowieniach urząd górniczy opiniuje zakończenie prac rekultywacyjnych w związku z art. 22 ustawy z 3.02.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych - dalej u.o.g.r.l., nie powołując się na przepisy szczególne mające związek z przedmiotowym postępowaniem. W postanowieniach nie ma nawiązania do kompetencji i artykułów wynikających z ustaw szczególnych, tj. w opisywanym przypadku z ustawy z 9.06.2011 r. Prawo geologiczne i górnicze - dalej pr. geol. wraz z odpowiednimi rozporządzeniami. W opinii starosty postępowanie urzędu górniczego powinno dotyczyć bezpieczeństwa zbiornika wodnego powstałego w wyniku eksploatacji kruszywa, zarówno dla ludzi, zwierząt i elementów środowiska naturalnego.

Jak powinna wyglądać procedura opiniowania zakończenia rekultywacji prowadzona przez wskazane organy, która jest uzupełnieniem postępowania głównego prowadzonego przez starostę?

Czy starosta może wpłynąć na opinię innych organów, szczególnie gdy chodzi o bezpieczeństwo w tym przypadku zbiornika wodnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX