Jak powinna wyglądać procedura likwidacji spółki wodnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 10 kwietnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak powinna wyglądać procedura likwidacji spółki wodnej w opisanej sytuacji?

Spółka wodna istnieje od 2015 r. - decyzja starosty zatwierdzająca statut spółki wodnej. Spółkę tworzą na mocy porozumienia trzy osoby będące jednocześnie członkami zarządu (zgodnie ze statutem w skład zarządu wchodzą przewodniczący, zastępca oraz jeden członek). W statucie spółka określiła trzy organy spółki: walne zgromadzenie, zarząd i komisja rewizyjna. Walne zgromadzenie i zarząd wybierane są na 4 lata. Zgodnie z ustawą i statutem walne zgromadzenie zwoływane jest co najmniej raz na rok. Przez dwa lata starosta nie otrzymał żadnego zawiadomienia o zwołaniu walnego zgromadzenia, nie otrzymał również ani jednej zatwierdzonej przez organy spółki uchwały. Wielokrotnie pisano do spółki o udzielenie informacji, czy spółka prowadzi działalność zgodnie z prawem i statutem, czy zwołała walne zgromadzenie, czy wybrała komisję rewizyjną itp. Spółka do tej pory nie udzieliła odpowiedzi. Starosta przypuszcza, że od momentu ustanowienia statutu nie działo się nic. Nie było walnego zgromadzenia w związku, z czym nie podjęto próby udzielenia zarządowi absolutorium (ustawa nie określa, w jakim czasie od powołania zarządu spółki walne zgromadzenie ma udzielić absolutorium).

Czy to jest jednoznaczne z nieudzieleniem zarządowi absolutorium zgodnie z art. 173 ust. 2 ustawy z 18.07.2001 r. Prawo wodne?

Ponadto od miesiąca starosta jest w posiadaniu pisma wysłanego do spółki w listopadzie 2017 r. – oświadczenia członka zarządu pełniącego funkcję zastępcy przewodniczącego – o wystąpieniu ze spółki wodnej oraz o rezygnacji z pełnionej funkcji w zarządzie. Zapis statutu mówi, iż "wystąpienie członka ze spółki następuje na jego pisemny wniosek złożony co najmniej na 3 miesiące przed zakończeniem roku. W tych przypadkach członkostwo ustaje z dniem 31 grudnia danego roku."

Zgodnie z tym zapisem członkostwo może ustać dopiero 31 grudnia 2018 r., a więc spółka liczy ustawowe minimum - 3 członków?

Jakie kroki podjąć może starosta, aby rozwiązać spółkę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX